Razpršite svoj portfelj z naložbo v slovensko gospodarstvo
Gospodarska klima v Sloveniji se vztrajno izboljšuje, kar ustvarja ugodne pogoje za naložbe podjetij in posameznikov v domače gospodarstvo. S svojo naložbo na Borzi terjatev prispevate k rasti in stabilnosti slovenskega gospodarstva, obenem pa dosegate konkurenčne donose ter poskrbite za razpršenost svojega portfelja.
Stanje slovenskega gospodarstva
Po podatkih Banke Slovenije slovensko gospodarstvo kaže pozitivne trende. Gospodarska klima se je v aprilu letos izboljšala za 2,1 odstotne točke. Podjetja v trgovinskih in storitvenih dejavnostih ostajajo optimistična, izboljšujejo se tudi razmere v predelovalnih dejavnostih. Trošenje na domačem trgu ostaja stabilno, saj je realni bruto razpoložljivi dohodek gospodinjstev v prvem četrtletju medletno višji za 3,8 %. Čeprav se je gradbena dejavnost umirila, slovenska podjetja vztrajno krepijo svojo finančno stabilnost.
Neto dobiček slovenskih podjetij (z izjemo leta 2020 – čas korone) zadnje desetletje narašča; lani se je povečal za 10,1 % in dosegel 6,7 mrd EUR. Na povečanje neto čistega dobička so najbolj vplivale družbe s področja oskrbe z električno energijo, plinom in paro, nato s področja gradbeništva ter s področja finančnih in zavarovalniških dejavnosti. Rast čistih prihodkov od prodaje je sicer nekoliko upadla zaradi zmanjšanja prihodkov na tujem trgu, vendar so domači prihodki dosegli solidnih 5,9 %. Izvozne družbe so ustvarile za 15,6 % več čistega dobička kot leto prej, družbe usmerjene na domači trg pa za 4,2 %.
Slovensko gospodarstvo kaže pozitivne trende. Gospodarska klima se je v aprilu letos izboljšala za 2,1 odstotne točke.
Slovenska podjetja so lani povečala število zaposlenih za 2,3 %, najbolj so število zaposlenih povečale družbe s področja gradbeništva, nato s področja predelovalnih dejavnosti in s področja trgovine, vzdrževanja in popravil motornih vozil.
V letu 2023 se je obseg industrijske proizvodnje zmanjšal za 5,6 %, cene industrijskih izdelkov pri proizvajalcih pa so se povečale za 6,1 %. Izvoz slovenskih podjetij je bil večji za 4,7 %, uvoz pa za 0,8 %. Pokritost uvoza z izvozom se je izboljšala in znaša 96,5 %. Največ poslovnih prihodkov (56,3 %) so podjetja ustvarila s prodajo na domačem trgu, sledi prodaja na trgu EU (31,4 %) in potem prodaja na trgu izven EU (9,9 %). Prihodki od prodaje na domačem trgu so se povečali za 7 %, na trgu EU so se zmanjšali za 5 %, na trgu izven EU pa zmanjšali za 10 %.
Z Borzo terjatev do stabilnih donosov in podpore domačemu gospodarstvu
Do danes smo na Borzi terjatev z idejo podpore domačemu gospodarstvu (predvsem mikro, malim in srednje velikim podjetjem) s pomočjo neodvisnih in predanih vlagateljev financirali že za 600 milijonov evrov odkupov terjatev in kratkoročnih posojil, s katerimi smo podjetjem omogočili nemoteno poslovanje in rast – tudi, in predvsem takrat, ko do denarja preko klasičnih virov niso uspeli dostopati.
Borza terjatev je nastala leta 2011 na podlagi lastne ideje in razvoja. Svoja vrata na domačem trgu je Borza terjatev odprla konec leta 2015, kot prva ponudnica vzajemnega (angl. peer-to-peer) financiranja v Sloveniji. Storitve vzajemnega financiranja je preko hčerinske družbe P2P Finance leta 2020 ponudila tudi podjetjem na hrvaškem trgu. Borza terjatev na enem mestu povezuje podjetja, ki potrebujejo finančna sredstva in podjetja oz. vlagatelje, ki imajo likvidnostne presežke in te želijo stabilno vložiti.
O naložbi v trg poslovnih terjatev in posojil
Z naložbo preko spletnega trga Borze terjatev lahko prične prav vsako podjetje. Svoj trgovalni račun odprete po spletu na strani, www.borzaterjatev.si/vlagatelji, v le nekaj korakih. Po aktivaciji in osebni identifikaciji zakonitega zastopnika določite investicijske nastavitve, nakažete sredstva na vaš trgovalni račun in aktivirate trgovanje. Borza terjatev bo vaša sredstva samodejno vlagala v primerne terjatve in posojila do dobro stoječih slovenskih podjetij.
Borza terjatev je neposredno integrirana s podatkovnimi bazami različnih kreditnih institucij (npr. Dun & Bradstreet, SISBIZ, AJPES, VIES) in z uporabo njihovih podatkov aktivno upravlja s tveganji ter vse odkupljene terjatve in posojila spremlja od odobritve do njihovega poplačila. Vlagatelji lahko sami določite investicijske parametre, pri čemer platforma podpira frakcijski odkup deležev posameznih terjatev in posojil, kar omogoča izjemno široko razpršitev portfelja. Povprečna ročnost odkupljenih terjatev in posojil znaša 58 dni, prosta denarna sredstva pa so ob zahtevku pred 15. uro izplačana na vaš tekoči račun še isti delovni dan. Med leti 2020 in 2023 so letni neto donosi znašali od 6M EURIBOR +0,66 % do 6M EURIBOR +3,80 %.
Stanje in gibanje portfelja ter zgodovino sklenjenih poslov lahko kadarkoli spremljate preko uporabniškega vmesnika na www.borzaterjatev.si. Vaše investicijske nastavitve lahko kadarkoli spremenite, prekinete trgovanje, zahtevate izplačilo sredstev ali pa povečate vašo naložbo z nakazilom dodatnih sredstev na vaš trgovalni račun.
Naložba z Borzo terjatev poteka po spletu, brez nepotrebne administracije in stroškov. Odprtje in vodenje trgovalnega računa je brezplačno, ustvarjene prihodke na Borzi pa knjižite na podlagi prejetih mesečnih obračunov, ki jih prejmete po elektronski pošti z Borze terjatev ali pa do njih dostopate na spletni strani www.borzaterjatev.si.
Profesionalni vlagatelji, posamezniki, lahko vlagajo na Borzi terjatev posredno preko alternativnega vzajemnega sklada BTN - sklad terjatev in posojil.
Vas zanima več? Kontaktirajte nas preko telefonske številke 01 810 73 73 ali elektronske pošte info@borzaterjatev.si. Izberite naložbo preko Borze terjatev in se pridružite vlagateljem, ki podpirajo domače gospodarstvo.
--
Več informacij in viri:
Banka Slovenije (pdf) – Pregled makroekonomskih gibanj, julij 2024
AJPES (pdf) - Informacija o poslovanju gospodarskih družb v Republiki Sloveniji v letu 2023
Borza terjatev – Informacija za vlagatelje